1,5 mln zł straty w żuromińskiej Spółce

Takiej sytuacji jeszcze nie było. W 2022 roku Żuromińskie Zakłady Komunalne straciły ponad 1,5 miliona złotych. Co dalej? Jaki jest plan?

Co czeka nas dalej?

Strata nie wynika z działań inwestycyjnych, a z bieżącej działalności Spółki. Pamiętać przy tym należy, że mieszkańcy mieli trzykrotną podwyżkę za ciepło. ŻZK zakupiły też opał w relatywnie dobrej cenie. Wszystko to nie wystarczyło. Spółka skończyła mocno pod kreską. Co czeka nas dalej? Jaki jest plan Burmistrz reprezentującej mieszkańców będących właścicielami Spółki? Będą kolejne podwyżki?

Czytaj też: Trzecia podwyżka ciepła w ciągu roku

Ujemny wynik na działalności

Wynik finansowy netto ŻZK za 2022 rok, to -1.514.768,12 zł. Do tej pory Gminna Spółka wypracowywała zysk, choć z roku na rok był on coraz mniejszy. Teraz pojawiła się strata. Czy to już trend? Burmistrz pokryła tę stratę uszczuplając kapitał zapasowy Spółki.

Audyt

Przypomnę, że w 2021 roku radni wystąpili do Burmistrz z wnioskiem, aby w Żuromińskich Zakładach Komunalnych przeprowadziła audyt zewnętrzny. Burmistrz odmówiła.

Czytaj też: Głos w sprawie pracowników Gminnej Spółki

 

Liczba komentarzy: 4

  1. W moim bloku mieszka większość starszych ludzi. Nie damy rady płacić więcej. I tak jest już ciężko po ostatnich podwyżkach. To samo powiem pani burmistrz jak ją spotkam.

    1. Robienie tylko podwyżek dla mieszkańców, to pójście na łatwiznę. Mało ambitne. Mam nadzieję, że w tym roku jednak ciepło produkowane w ŻZK nie pójdzie do góry. Były przecież niedawno potężne podwyżki.
      Pamiętać też należy, że ŻZK otrzymają w tym roku rządową rekompensatę. A cena opału nie jest tak wysoka, jak rok temu.

  2. Czynsze idą w ciągle w górę . Ostatnio poszło 1 za metr kwadratowy a nie było już tanio , ciepła woda kosztuje ponad 100zl za metr , klatki na wyzwolenia to nie pamiętam kiedy były malowane , jak rozmawiam z kolegami to każdy się dziwi że płacimy takie pieniądze za takie warunki , taniej wychodzi domek na wiosce , bo w cenie rocznego czynszu nie przepali się tyle węgla a i woda ciepła wychodzi prawie za bezcen , nie wspomnę o tym że ma się się swoje warzywo swój garaż i większy metraż . Jak dalej będą podnosić opłaty to nie długo bloki będą świeciły pustkami . A czemu p. Burmistrz nie zgodziła się na audyt ? Podejrzana sprawa

    1. Często słyszę, że niezadowolenie mieszkańców budynków jednorodzinnych, oprócz wysokich kosztów, dotyczy też braku jawności i partnerskiego traktowania ze strony ŻZK.
      Proponowany jakiś czas temu audyt byłby uczciwym rozwiązaniem. Pokazałby sytuację, jaka panuje w zarządzanej przez burmistrz za pośrednictwem prezesa spółce gminnej. Jeśli nie ma nic do ukrycia, to czemu burmistrz nie zdecydowała się na audyt?
      Jest pewne, że w tej kadencji, za tej burmistrz, za tego prezesa nie będzie audytu. Kadencja kończy się 30 kwietnia 2024. To już niedługo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *