Biogazownie w Gminie i Mieście Żuromin
Stworzenie warunków do budowania biogazowni w Gminie i Mieście Żuromin powinno być priorytetem. W tempie ekspresowym należy dokonać zmian w dokumentach planistycznych. Równolegle powinniśmy rozpocząć publiczną dyskusję, by rozwiać wszelkie mity dotyczące funkcjonowania biogazowni.
Korzyści
Już w 2016 roku, jako Zastępca Burmistrza, podjąłem próby rozmowy o zaangażowaniu Gminy i Miasta Żuromin w budowę biogazowni. Jako kandydat do Rady Powiatu mówiłem o tym w czasie kampanii wyborczej do samorządu w 2018 roku. Niespełna dwa lata później pojawiły się pierwsze konkrety. Byli pierwsi inwestorzy. Były konsultacje społeczne. Przystąpiliśmy do zmian dokumentów planistycznych. Cały proces został jednak zatrzymany. Obecnej władzy najwyraźniej ta koncepcja jest nie na rękę. Uważam to za wielki błąd. Oto korzyści, jakie dają biogazownie.
Mniej smrodu
W poprzedniej kadencji stworzyliśmy plany zagospodarowania przestrzennego, które zatrzymały dalszy rozwój wielkopowierzchniowej produkcji drobiu i trzody chlewnej. Czas na kolejny etap ograniczania uciążliwości zapachowych. Biogazownie rolnicze do swoich procesów wykorzystują między innymi gnojowicę. Dzięki temu charakterystyczny dla naszej Gminy zapach mógłby być znacząco zniwelowany.
Ciepło dla mieszkańców
Jednym z produktów biogazowni jest ciepło. W wielu przypadkach jest ono wykorzystywane do zasilania ciepłowni miejskich, a także do ogrzewania domostw mieszkańców oraz obiektów użyteczności publicznej. Wystarczy aktywny udział samorządu, tworzenie partnerstw i czerpanie z możliwości pozyskania funduszy zewnętrznych.
Czytaj też: Osiedle Unitra z miejskim ciepłem
Lokalny rozwój i miejsca pracy
Energia produkowana w biogazowni może też zasilać lokalne firmy. To ogranicza koszty, co w oczywisty sposób przyczynia się do rozwoju biznesu. A dobrze prosperujące lokalne firmy, to nowe miejsca pracy. Sama zaś instalacja biogazowni, to też dodatkowe etaty.
Nawóz dla rolników
Poferment z biogazowni jest znakomitym nawozem. Przy ciągle rosnących cenach nawozów, to szansa dla lokalnego rolnictwa na zminimalizowanie kosztów upraw. Przede wszystkim jednak biogazownia jest rozwiązaniem problemu utylizacji gnojowicy.
Niezależność energetyczna
W dzisiejszych czasach chyba nikt nie ma wątpliwości, jak ważnym elementem w gospodarce jest sektor energetyki. Umiesz liczyć – licz na siebie. Biogazownie, to też gwarancja niezależności energetycznej na poziomie lokalnym.
Czytaj też: Brudnice 2046
Dobre praktyki
Aby sięgać do dobrych praktyk funkcjonowania biogazowni, nie trzeba ruszać na zachód. Nie tylko na świecie, ale też w Polsce można wskazać miejsca, gdzie biogazownie, to dobre rozwiązanie dla lokalnej społeczności. Dla przykładu – niedaleki (37 km od Żuromina) Boleszyn. Zachęcam do obejrzenia krótkiego filmu.
Z filmu można dowiedzieć się, jakie zdanie na temat biogazowni ma starosta, sołtys, rolnik, ksiądz czy przedsiębiorca. A Wy? Jakie jest Wasze zdanie? Czy w Gminie i Mieście Żuromin powinny być możliwości budowy biogazowni?
Czytaj też: Niezależność energetyczna – nasze bezpieczeństwo