Burmistrz chce podnieść nam podatki

Na ostatni dzień listopada zwołana została sesja Rady Miejskiej. Powodem jest propozycja Burmistrz dotycząca zwiększenia podatków i opłat lokalnych na 2022 rok. Czy radni zaakceptują ten pomysł?

Jak żyć?

Inflacja szaleje. Widzimy to w drożyźnie. Wszędzie. Na każdym kroku. Rząd nie oszczędza nas. Niech chociaż samorząd się zlituje. A przecież nie wiemy, jak wyglądać będą inne lokalne daniny. Co ze stawką za śmieci? Otwarcie przetargu na odbiór odpadów komunalnych odbędzie się 9 grudnia. A Gminna Spółka ceni się drogo. Z kolei od lutego Żuromińskie Zakłady Komunalne policzą nam za wodę i ścieki po nowych stawkach. Nie sądzę, że niższych. Samorządowcy – nie podnoście nam teraz podatków. Nie w takich czasach.

Podatki od Spółki

Zamiast samorząd sięgać głębiej do kieszeni mieszkańców i lokalnych przedsiębiorców, powinien zrobić porządek u siebie. Okazuje się bowiem, że Żuromińskie Zakłady Komunalne uchylają się od płacenia lokalnych podatków. Nie może być równych i równiejszych.

Podatki od wiatraków

Na żuromińskiej gminie powstają farmy wiatrowe. Z tego tytułu od 2023 roku do budżetu trafiać będzie rocznie dodatkowych kilka milionów złotych wpływów podatkowych. Choćby również z tego powodu nie wypada drenować portfeli mieszkańców.

Czytaj też: Co czeka nas w 2022 roku?

 1. Nam podatki podnoszą, a jak donosi Kurier sobie pensje zwiększają. Słabe. Pewnie Pani burmistrz i radni też sobie podnieśli.

  1. To prawda, pojawił się ustawowy obowiązek zwiększenia płac wójtom, burmistrzom, prezydentom, starostom… W porządku obrad najbliższej sesji jest też punkt dotyczący uchwały w sprawie ustalenia wynagrodzenia Burmistrza Gminy i Miasta Żuromin. Dla mieszkańców ważniejsze chyba jednak to, aby z ich portfeli za dużo nie ubywało.

 2. Michale. Jako wykształcony ekonomista znakomicie zdajesz sobie sprawę że poziom podatków niestety powinien rosnąć. Niestety ponieważ ja je takze je zapłacę. Jednakże wzrost powinien być zrównoważony i dostosowany do innych wskaźników między innymi inflacji. Co do “szanownej ” spółki gminnej ŻZK to już sprawa warta chociażby UWAGI w TVN. Tak jak piszesz uchylają się od płacenia podatków wyszukując coraz to nowe usprawiedliwia a Pani Burmistrz nie reaguje. Wstyd. Podsumowując moim zdanie poziom podatków powinien nieznacznie wzrosnąć a Prezes ŻZK powinien zostać postawiony do odpowiedzialności.

  1. Jakoś nie mogę przypomnieć sobie żadnej teorii mówiącej o tym, że w czasach spowolnienia, czy recesji wzrost podatków ma pozytywny wpływ. I raczej nie mam ochoty poznawać praktyki. Decydentom polecam za to ekonomię strony podażowej. Jeśli już, to podatki podnosi się, gdy sytuacja gospodarcza jest dobra.
   Co do uchylania się od płacenia podatków przez ŻZK – ciekawe, co by się stało, gdyby takie nieposłuszeństwo wypowiedzieli pozostali podatnicy naszej Gminy. Też obyłoby się bez reakcji?
   PS A czemu TVN, a nie TVPiS?

   1. Polecam tv Trwam Oni się znakomicie utrzymują z naszych podatków Zaś co do podatków to podniesienie ich o stopień inflacji jest wskazane aby finanse miasta były choć zbliżone do równowagi

     1. Może się Pan nie zgadzać, ale lampy na ulicy muszą się świecić Droga musi być zrobiona a chodnik przyjazny niepełnosprawnym Kałuże też nie powinny zalegać na drodze Jeśli wymagamy to i płacimy za to Jak w hotelu

     2. Pracując w magistracie inne teorie pan głosił.Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia?!

 3. a tu nastąpiła nadinterpretacja z Twojej strony 🙂 Napisałem że poziom podatków powinien rosnąć nie wskazywałem czasu hossy czy bessy. Co do sytuacji gospodarczej w naszym kraju wg liczb to ostatnia wartość PKB przypadająca na II kwartał 2021 wynosi 11.10%. Jakie spowolnienie ? Oczywiście to jest liczbowy efekt wpompowania w gospodarkę pustych miliardów złotych, które mają się nijak do jakości życia obywateli. W samorządzie nie można dopuścić do sytuacji która była w latach od ok 2014 do 2018 kiedy z przyczyn wizerunkowych magistratu ani podatki ani opłaty za śmieci nie rosły żeby w 2020 roku wystrzelić podwyżką 200%
  PS niestety nie znam ramówki i tytułów programów w telewizji reżimowej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.