Jak wygrać wybory bez poparcia?

Rzadko piszę na blogu o krajowej polityce. Dziś jednak pokuszę się. A że lubię cyferki, to odniosę się do pewnego sondażu wyborczego. Pokażę prosty sposób na to, jak wygrać wybory bez poparcia. Niestety, jest to możliwe.

Wyniki sondażu

Na początek wyniki sondażu United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski z 8 października:

  • PiS 35,4%
  • KO 25,9%
  • Polska 2050 9,8%
  • Lewica 7,9%
  • Konfederacja 6,7%
  • PSL 5,8%

Wynika z nich, że obecnie rządząca partia miałaby problem ze zdobyciem większości w Sejmie. Być może tylko koalicja z Konfederacją pomogłaby PiS przekroczyć 231 mandatów.

Prosta zmiana w ordynacji

Dziś próg w ordynacji wyborczej, który gwarantuje udział w podziale mandatów, to 5%. Jestem jednak w stanie wyobrazić sobie szybkie głosowanie w nocy i prostą poprawkę – podniesienie progu do 10%. Wtedy sytuacja dla PiS wyglądałaby zupełnie inaczej. Z sondażu dla WP do podziału mandatów odpadłyby: Polska 2050, Lewica, Konfederacja i PSL. PiS miałby wtedy wynik na poziomie 58%. Partia Jarosława Kaczyńskiego rządziłaby samodzielnie, a w opozycji miała tylko KO.

Czytaj też: Zapisujcie się do Prawa i Sprawiedliwości

Wnioski dla opozycji

W czasie weekendowego połączenia Wiosny i SLD, zauważyłem hasło (na zielonym tle) : łączy nas Polska. No więc niech się połączą. Niech powstaną duże bloki wyborcze na opozycji. Osobiście uważam, że przede wszystkim Tusk powinien dogadać się z Hołownią. Chyba, że nie chcą wygrać wyborów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *