Jak wykonany został budżet za 2021 rok

Zbliża się absolutorium. Radni ocenią, jak w 2021 roku Burmistrz zarządzała pieniędzmi publicznymi. Na początek swoją pozytywną opinię o sprawozdaniu z wykonania budżetu wydała Regionalna Izba Obrachunkowa. Wskazała przy tym na niepełne wykonanie wydatków majątkowych.

Wydatki majątkowe

To kolejny rok, gdzie poziom realizacji zaplanowanych inwestycji jest niski. Wydatki majątkowe w 2021 roku, które nie zostały wykonane w kwocie ponad 1,2 mln zł dotyczą przede wszystkim dwóch zadań.

Mini dworzec

Na budowę mini dworca w Żurominie samorząd otrzymał dotację na początku kwietnia. Potem, przez 9 miesięcy Burmistrz nie dała rady wykonać inwestycji. Przygotowała tylko projekt. Po drodze były za to różne perypetie z nierozstrzygniętym przetargiem, przesuwaniem terminów i zabezpieczaniem pieniędzy.

Czytaj też: Problem z dworcem autobusowym w Żurominie

Sala gimnastyczna w Chamsku

O otrzymaniu dofinansowania na jej budowę sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Chamsku Urząd dowiedział się w czerwcu. Pół roku okazało się zbyt krótkim okresem na rozpoczęcie prac. Inna sprawa, że Rada Miejska na zabezpieczenie pieniędzy w budżecie zgodziła się dopiero we wrześniu. Do dziś nie ma nawet dokumentacji projektowej.

Czytaj też: Co dalej z salą gimnastyczną w Chamsku?

Rezygnacja z dochodów

Nie tylko zaplanowane w budżecie wydatki nie zostały w całości wykonane. Po stronie dochodów pieniędzy też mogło być więcej. Z części z nich Burmistrz zrezygnowała.

Dywidenda

W dochodach na 2021 rok Burmistrz zabezpieczyła 100 tys. zł dywidendy z tytuły zysku wypracowanego przez Żuromińskie Zakłady Komunalne. Później jednak pieniądze te zostawiła Gminnej Spółce. W lipcu Burmistrz próbowała “posprzątać” sprawę i zmniejszyć dochód w budżecie o wartość dywidendy. Radni nie wyrazili zgody na uszczuplenie gminnej kasy. Dochód z tytułu dywidendy nie został wykonany.

Fundusze zewnętrzne

Urząd Gminy i Miasta Żuromin nie zrealizował inwestycji dotyczącej poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego na skrzyżowaniach ul. Żeromskiego w Żurominie. W związku z tym, Burmistrz musiała oddać 520 tysięcy złotych z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Czytaj też: Ile Żuromińskie Zakłady Komunalne zarobiły w 2020 roku?

Liczba komentarzy: 2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.