Jaka jest prawda o oczyszczani ścieków?

Na październikowej sesji Burmistrz wypowiedziała się na temat strategicznej dla Gminy i Miasta Żuromin inwestycji. Dziś już wiemy, że w sprawie oczyszczalni ścieków rozminęła się z rzeczywistością.

Przetargu nie ma

Burmistrz poinformowała, że jeżeli chodzi o przebudowę oczyszczalni, to planuje w najbliższych dniach ogłosić przetarg i wyłonić wykonawcę. Od złożonej deklaracji minie niebawem miesiąc. Przetargu nie ma.

Kary i wysokie zadłużenie?

Dlaczego w sprawie przebudowy oczyszczalni od miesięcy nie ma jasnych informacji? Czy Burmistrz rezygnuje z prawdomówności, bo nie chce nas straszyć? Jaka jest prawda? Czy za chwilę spadną na nas wysokie kary za niedostosowanie oczyszczani? Czy będziemy spłacać potężny dług zaciągnięty na wiele lat?

Prezes dopowiada

Chcąc dowiedzieć się więcej, niż tylko to, co na sesji powiedziała Burmistrz, wystąpiłem do Prezesa Żuromińskich Zakładów Komunalnych o doprecyzowanie. Poprosiłem o potwierdzenie przystąpienia do realizacji przebudowy oczyszczalni. W odpowiedzi dowiedziałem się, że:

Obecnie nie ma uchwał organów Żuromińskich Zakładów Komunalnych Sp. z o. o. dotyczących przystąpienia do realizacji inwestycji „Przebudowa i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Żurominie”.

Zapytałem też między innymi, jakie jest finansowe zabezpieczenie inwestycji. Prezes poinformował mnie, że zadanie będzie realizowane ze środków własnych Spółki, oraz pozyskanych środków zewnętrznych. Zabezpieczenie ewentualnych zobowiązań inwestycji stanowić będzie majątek Spółki.

Czytaj też: ŻZK liczą swój majątek

Plan ŻZK

Zgodnie z wieloletnim planem rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych, wartość przebudowy oczyszczalni ścieków w Żurominie, to 22,8 mln zł. Własnych środków na sfinansowanie inwestycji Gminna Spółka ma 2,5 mln zł.

Czytaj też: Oczyszczalnia niczym opera mydlana

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *