Kto chodzi na wybory?

Prawo i Sprawiedliwość chce zmian w kodeksie wyborczym. Mają one dotyczyć między innymi zwiększenia ilości komisji wyborczych. Oficjalny powód, to ułatwienie głosowania i zwiększenie frekwencji wyborczej. Przeanalizowałem więc frekwencję w Gminie i Mieście Żuromin.

Komisje wyborcze

Na terenie Gminy i Miasta Żuromin w każdych wyborach działa 9 komisji wyborczych. Cztery obejmują miasto Żuromin, do pozostałych pięciu przypisane są sołectwa. Jest jeszcze jedna komisja wyborcza w szpitalu powiatowym. W związku z tym, że głosuje w niej od kilku do kilkunastu osób, komisji tej nie uwzględniłem.

Frekwencja

Oto, jak wyglądała frekwencja wyborcza w ostatnich w cztery ostatnich wyborach w poszczególnych komisjach wyborczych.

Wybory na Prezydenta RP

W II turze wyborów na Prezydenta RP, które odbyły się w 2020 roku najliczniej udział wzięli wyborcy z komisji wyborczych w LO w Żurominie i w Szkole Podstawowej nr 2 w Żurominie. Najmniej chętnie głosowano w Szkole Podstawowej w Poniatowie i w Domu Ludowym w Olszewie.

Wybory do Sejmu

W 2019 roku posłów, podobnie jak w wyborach prezydenckich, najliczniej wybierano w LO w Żurominie i w Szkole Podstawowej nr 2 w Żurominie. Najmniejszym zainteresowaniem cieszyły się wybory w komisji wyborczej w Szkole Podstawowej w Raczynach i w Domu Ludowym w Olszewie.

Wybory do Europarlamentu

Reprezentantów do Europarlamentu najchętniej wybierali mieszkańcy biorący udział w głosowaniu w komisjach wyborczych w Szkole Podstawowej nr 2 Żurominie i w LO w Żurominie. Eurowybory nie zainteresowały wyborców z komisji w Szkole Podstawowej w Chamsku i w Szkole Podstawowej w Raczynach.

Wybory na Burmistrza

W wyborach na Burmistrza, które odbyły się w 2020 roku najwyższa frekwencja była w komisji wyborczej w Szkole Podstawowej w Chamsku i w Szkole Podstawowej nr 2 w Żurominie. Udział w tych wyborach był za to najniższy w komisjach w Domu Ludowym w Olszewie i Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Żurominie.

Czytaj też: Kto zabiera komu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *