Kto zabiera komu?

Według prognozy wyborczej dla sejmiku mazowieckiego, PiS zyskuje poparcie, zaś PSL mocno je traci. Do gry wchodzi Polska 2050. Jak wyglądałby przyszły sejmik mazowiecki?

Poparcie

Prognoza dotyczy okręgu nr 4, który obejmuje powiaty: ciechanowski, gostyniński, mławski, płocki, płoński, przasnyski, pułtuski, sierpecki, sochaczewski, żuromiński i żyrardowski oraz miasto Płock. Przygotowała ją Ogólnopolska Grupa Badawcza.

Prawo i Sprawiedliwość

Według prognozy, PiS otrzymałoby 35,3%. W stosunku do wyborów, które odbyły się 2018 roku, to wzrost o 3,4%.

Polskie Stronnictwo Ludowe

PSL prognozowane jest na poziomie 25,9%. W porównaniu z wynikiem wyborczym z 2018 roku, jest to spadek o 7,2%.

Koalicja Obywatelska

Według prognozy, Koalicja Obywatelska cieszy się poparciem 9,4% wyborców. W czasie wyborów w 2018 roku był to poziom 7,7%.

Lewica

Lewica na dziś osiągnęłaby wynik 6,4%. Wybory w 2018 roku zakończyła z poparciem 4,9%.

Polska 2050

W przygotowanej prognozie Polska 2050 szacowana jest na poziomie 11,4%. Czytając prognozę, można założyć, że ugrupowanie Szymona Hołowni zabiera głosy PSL. Przekłada się to wprost na mandaty.

Mandaty

Dziś dziewięć mandatów z okręgu nr 4 podzielone jest następująco: PSL – 4 mandaty, PiS – 4 mandaty i KO – 1 mandat. Rozkład mandatów według prognozy wyglądałby tak: PiS – 4 mandaty, PSL – 3 mandaty, KO – 1 mandat, PL2050 – 1 mandat. Oznacza to, że Ludowcy straciliby jednego radnego na rzecz Polski 2050.

Koalicja KO-PSL

W obecnej kadencji sejmiku mazowieckiego, większość tworzy koalicja KO-PSL. Po stronie Koalicji Obywatelskiej jest 18 mandatów. Polskie Stronnictwo Ludowe dysponuje 8 mandatami. W sejmiku z ramienia Prawa i Sprawiedliwości zasiada 24 radnych. Jeden radny wybrany został z ruchu Bezpartyjni i Samorządowcy.

Czytaj też: Czy obecni samorządowcy będą rządzić dłużej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *