Nowe budynki wielorodzinne ciągle zablokowane

Wojewoda ponownie stwierdził nieważność uchwał w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowych przy ul. Zamojskiego i ul. Malinowej w Żurominie. Do nowych budynków wielorodzinnych mieszkańcy nadal nie mogą się wprowadzać.

Bloki już stoją

Wojewoda wskazał, że treść uchwał nie może dotyczyć budynków, które istnieją. To w oparciu o uchwałę lokalizacyjną ma być przygotowany projekt budowlany, a następnie uzyskane pozwolenie na budowę. Tymczasem inwestycje mieszkaniowe przy Zamojskiego i Malinowej już stoją. Zdaniem wojewody nie można więc określać warunków lokalizacyjnych dla budynku, który został wybudowany.

Piąta kondygnacja

Celem uchwał lokalizacyjnych było między innymi umożliwienie budowy piątej kondygnacji. Plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza bowiem maksymalnie cztery kondygnacje. Tylko zastosowanie specustawy mieszkaniowej pozwalało pominąć zapisy planu miejscowego. Uchwały lokalizacyjne miały także zezwolić na stworzenie mniejszej liczby miejsc parkingowych.

Pozwolenia Starosty nieważne

W całej sprawie ważny jest jeszcze jeden fakt. Kto wie, czy nie najważniejszy? Okazuje się bowiem, że Wojewoda stwierdził również nieważność wydanych przez Starostę Żuromińskiego pozwoleń na budowę bloków. Inwestorzy odwołali się od decyzji Wojewody.

Burmistrz powinna sprawdzić kryteria

W rozstrzygnięciu nadzorczym Wojewoda odniósł się także do działań podjętych przez Urząd Gminy i Miasta Żuromin. To Gmina powinna sprawdzić, czy inwestycja mieszkaniowa spełnia kryteria wskazane w specustawie mieszkaniowej. Projekt uchwał lokalizacyjnych był bowiem autorstwa Burmistrz.

Końca nie widać

Kiedy mieszkańcy będą mogli wprowadzić się do nowych mieszkań? Co z wybudowaną piątą kondygnacją bloków? Kto popełnił błąd? Wygląda na to, że sprawa potrwa jeszcze tygodnie. A kto wie – może i miesiące?

Liczba komentarzy: 2

  1. To jakim cudem starostwo zezwoliło na budowę piątego piętra? Czy to z tego powodu wojewoda unieważnił pozwolenie na budowe?

    1. Nie znam treści pozwoleń na budowę ani powodów ich unieważnienia. Jednak trudno jest mi sobie wyobrazić, że Starosta mógł wydać pozwolenie niezgodne z planem zagospodarowania przestrzennego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *