Pieniądze dla sołectw
Radni po raz pierwszy wyodrębnili fundusz sołecki w Gminie i Mieście Żuromin w maju 2009 roku. Stało się to na wniosek klubu radnych PSL-PO, którego byłem przewodniczącym. Jak optymalnie wydatkować ten fundusz?
Mieszkańcy decydują
Już 13 lat mieszkańcy sołectw w żuromińskiej gminie mogą decydować, na jakie zadania przeznaczone mają być pieniądze w ramach funduszu sołeckiego. Każde sołectwo ma do dyspozycji kwotę proporcjonalną do liczby mieszkańców.
Wspólne można więcej
Sołectwa mogą także realizować przedsięwzięcia wspólne. Oznacza to, że jedno sołectwo ma możliwość “przekazania” na rzecz drugiej wsi pieniędzy z funduszu sołeckiego. Do tej pory takie rozwiązanie nie było wykorzystywane przez nasze sołectwa. Pozwala ono zrealizować bardziej strategiczne projekty o większej wartości.
Pomysł na nową kadencję
Jeśli sołectwo ma do dyspozycji 20 tysięcy złotych na rok, to w ciągu kadencji może wydać 100 tysięcy złotych. Według powyższego mechanizmu, sołectwo zamiast co roku wydawać po np. 20 tysięcy złotych, mogłoby dwa razy w ciągu kadencji zrealizować projekty po 50 tysięcy złotych. Uważam, że takie rozwiązanie warto przegadać z mieszkańcami sołectw i ewentualnie w przyszłej kadencji samorządowej wdrożyć.
Czytaj też: Czy na wsiach potrzeba remontów dróg?