Zakaz palenia w kopciuchach

Koniec z paleniem w kopciuchach. Od 1 stycznia 2023 r. na Mazowszu nie wolno używać kotłów na węgiel lub drewno nie spełniających wymogów dla klas 3,4 lub 5 według normy PN-EN 303-5:2012.

Uchwała antysmogowa

Sejmik województwa mazowieckiego, podejmując uchwałę antysmogową, wprowadził w naszym województwie regulację, która ma przyczynić się do poprawy jakości powietrza. Od 1 stycznia w życie wchodzą konkretne zakazy. Użytkownicy pieców, kominków i kotłów na paliwa stałe o mocy do 1 MW nie będą mogli korzystać z urządzeń nie spełniających odpowiednich standardów. Dodatkowo w nowo budowanych budynkach, dla których zostanie złożony wniosek o pozwolenia na budowę lub zgłoszenie, jeśli istnieje możliwość podłączenia do sieci ciepłowniczej, nie będzie można eksploatować kotłów na paliwa stałe.

Sankcje

Jak informuje samorząd województwa mazowieckiego, użytkownicy instalacji naruszający przepisy uchwały mogą być ukarani grzywną do 5000 zł lub mandatem do 500 zł. Należy pamiętać, że zgodnie z art. 225 kodeksu karnego, udaremnianie lub utrudnianie przeprowadzenia kontroli jest przestępstwem zagrożonym karą aresztu.

Czytaj też: Czy Czyste Powietrze ma branie?

Liczba komentarzy: 4

  1. Kotły na paliwa stałe spełniające wymogi ekoprojektu uruchomione do 1 czerwca 2022 r. mogą być używane do końca ich żywotności na terenie m. st. Warszawy oraz gmin wchodzących w skład powiatów: grodziskiego, legionowskiego, mińskiego, nowodworskiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, otwockiego, warszawskiego zachodniego oraz wołomińskiego. Jeżeli uruchomisz kocioł na paliwo stałe spełniający wymogi ekoprojektu po 1 czerwca 2022 r. nie będziesz mógł palić w nim węglem od 1 października 2023 r. w Warszawie, a od 1 stycznia 2028 r. w gminach z terenu powiatów z NUTS2 – warszawskiego stołecznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *