Zapisujcie się do Prawa i Sprawiedliwości

Jak rozdawane są pieniądze publiczne? Programy Rządu Zjednoczonej Prawicy dedykowane dla samorządów, to kupowanie kolejnych dusz partyjnych żołnierzy. Za nasze pieniądze. Zero reguł, zero pisanych zasad, zero mierzalnych kryteriów. Kasa rozdawana jest z palca – dla przychylnych.

Karanie mieszkańców

Taka polityka rozdzielania pieniędzy publicznych uderza w mieszkańców. Bo jeśli mają “pecha” i zamieszkują na terenie gminy, której włodarz nie trzyma z władzą centralną, to mogą zapomnieć o dofinansowaniach.

Tak więc samorządowcy – nie ma wyjścia! Zapisujcie się do PiS. Skoro to warunek konieczny, żeby mieszkańcy otrzymywali dofinansowania, to może warto zgrzeszyć? A po wzięciu kasy, szybko do spowiedzi.

Konia z rzędem

W ramach Instytutu Myśli Liberalnej z powyższym tematem rozprawiła się Dorota Zmarzlak – Wójt Gminy Izabelin. W tym przypadku odniosła się do trwającego naboru w ramach Programu Inwestycji Strategicznych. Pisze między innymi:

Konia z rzędem temu, kto na podstawie 500. znaków (sic!) wybierze z tych tysięcy wniosków inwestycje kosztujące 30 i więcej milionów złotych, które są naprawdę potrzebne lokalnym wspólnotom. W formularzu nie ma możliwości dodania żadnych danych; zresztą, jak pokazuje historia, nie ma też takiej potrzeby – i tak chyba nikt tego nie czyta. Choć gdyby chciał…

Cały tekst “Za iluzyjne prezenty dziękujemy” znajdziecie na stronie Instytutu Myśli Liberalnej.

Każdemu według potrzeb czy według barw politycznych?

Ze szczegółową analizą przyznawania pieniędzy z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych możemy zapoznać się w dokumencie przygotowanym dla forumIdei Fundacji Batorego. W analizie tej czytamy:

Wiele wskazuje na to, że klientelizm stał się główną osią polityki władzy wobec samorządów i swoistym symbolem PiS-owskiego nowego centralizmu. Samorządu nie rozmontowuje się na poziomie jego ustrojowych fundamentów, ale wpaja się wspólnotom lokalnym i ich samorządowym liderom, że droga do skutecznego zaspokajania lokalnych bądź regionalnych potrzeb wiedzie przez polityczne związki z rządowymi czy partyjnymi decydentami. Władza wynagradza wspólnoty lokalne, które wybrały „właściwą” opcję polityczną, i karze te, które nie wykazują lojalności względem obozu rządzącego.

Opracowanie “Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych: każdemu według potrzeb czy według barw politycznych?” dostępne pod linkiem.

Liczba komentarzy: 3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.